Jan Kees de Jager

CFO, Member of the Board of Management, KPN

Jan Cornelis "Jan Kees" de Jager served as State Secretary for Finance from February 22, 2007 until February 23, 2010 in the Cabinet Balkenende IV. De Jager became Minister of Finance following the resignation of Wouter Bos and served for the remaining parliamentary periode of the Cabinet Balkenende IV. De Jager remained as Minister of Finance following the formation of the Cabinet Rutte I after the Dutch general election of 2010, after he served a short term as a Member of the House of Representatives from June 17, 2010 until October 14, 2010.